2019 Payne Cave

Age Group Detail

October 26, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.
3 Hour Expert Open
Female 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Carolyn Maddox Florida Velo 4135 F/49 3   2:22:22.31
  Lap 1 46:16.43 46:16.43
  Lap 2 47:32.09 1:33:48.52
  Lap 3 48:33.79 2:22:22.31
 
2 An-Mei Ellisor 8068 F/19 3   2:24:42.15
  Lap 1 46:16.83 46:16.83
  Lap 2 47:32.12 1:33:48.95
  Lap 3 50:53.20 2:24:42.15
 
3 Ursula Sandefur Wildcard Bicyles 3192 F/60 3   2:37:54.68
  Lap 1 50:32.66 50:32.66
  Lap 2 52:49.06 1:43:21.72
  Lap 3 54:32.96 2:37:54.68
 
4 Brianna Goral 4085 F/26 2   2:16:34.60
  Lap 1 1:02:23.52 1:02:23.52
  Lap 2 1:14:11.08 2:16:34.60
 
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Trent Maddox Florida Velo 3255 M/48 4   2:52:58.93
  Lap 1 41:13.19 41:13.19
  Lap 2 42:40.57 1:23:53.76
  Lap 3 43:42.53 2:07:36.29
  Lap 4 45:22.64 2:52:58.93
 
2 Sterling Ferris COS Racing 3349 M/24 3   2:19:22.67
  Lap 1 45:02.70 45:02.70
  Lap 2 47:07.97 1:32:10.67
  Lap 3 47:12.00 2:19:22.67
 
3 Chris Lessing Chainbuster-Pactimo p/b Children Nissan 3253 M/42 2   1:23:54.79
  Lap 1 41:14.20 41:14.20
  Lap 2 42:40.59 1:23:54.79
 
4 Matthew Lowe 3058 M/44 1   42:46.51
  Lap 1 42:46.51 42:46.51
 
3 Hour Junior 1
Female 14 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Presley Yount 2432 F/13 1   57:14.99
  Lap 1 57:14.99 57:14.99
 
2 Rory Terry 3070 F/12 1   59:36.51
  Lap 1 59:36.51 59:36.51
 
3 Reagan Drennen Team GTR 3335 F/12 1   59:47.75
  Lap 1 59:47.75 59:47.75
 
4 Elizabeth Himstedt Strong Rock Camp 4118 F/11 1   1:05:32.11
  Lap 1 1:05:32.11 1:05:32.11
 
Male 14 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Caeden Allen 3245 M/13 1   52:36.97
  Lap 1 52:36.97 52:36.97
 
2 Trevor Knott 4089 M/14 1   56:28.99
  Lap 1 56:28.99 56:28.99
 
3 Avery Himstedt Strong Rock Camp 4117 M/13 1   56:28.99
  Lap 1 56:28.99 56:28.99
 
4 Trey Knott 4086 M/12 1   58:47.95
  Lap 1 58:47.95 58:47.95
 
5 Jack Smith 4136 M/14 1   1:09:12.36
  Lap 1 1:09:12.36 1:09:12.36
 
3 Hour Junior 2
Female 16 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Grayson Yount 2437 F/16 2   1:55:53.76
  Lap 1 55:20.39 55:20.39
  Lap 2 1:00:33.37 1:55:53.76
 
2 Lucine Hohn 3152 F/14 2   2:02:24.43
  Lap 1 58:43.64 58:43.64
  Lap 2 1:03:40.79 2:02:24.43
 
Male 16 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Woodson Terry OCMTB 4007 M/15 2   1:29:04.13
  Lap 1 45:13.73 45:13.73
  Lap 2 43:50.40 1:29:04.13
 
2 Trent Thompson Speedshop cycles 4137 M/15 2   1:31:40.28
  Lap 1 45:16.42 45:16.42
  Lap 2 46:23.86 1:31:40.28
 
3 Jonas Stephens Athens Mountain Racing 4111 M/9 2   2:24:28.31
  Lap 1 1:03:28.42 1:03:28.42
  Lap 2 1:20:59.89 2:24:28.31
 
4 Murphy Hasling 3259 M/16 2   2:48:14.33
  Lap 1 1:09:50.49 1:09:50.49
  Lap 2 1:38:23.84 2:48:14.33
 
3 Hour Base
Female 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Mathilde Roldan 3322 F/14 2   1:54:51.75
  Lap 1 54:38.86 54:38.86
  Lap 2 1:00:12.89 1:54:51.75
 
Female 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Jenn Sullivan 3312 F/37 2   2:13:26.26
  Lap 1 1:05:38.47 1:05:38.47
  Lap 2 1:07:47.79 2:13:26.26
 
2 Kimberly Morrison 3318 F/36 2   2:18:20.13
  Lap 1 1:06:10.49 1:06:10.49
  Lap 2 1:12:09.64 2:18:20.13
 
Female 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Rebecca Sterner Skratch Labs 4139 F/48 2   2:13:13.54
  Lap 1 1:03:59.74 1:03:59.74
  Lap 2 1:09:13.80 2:13:13.54
 
2 Tracie Tooker 706P Chicks 3002 F/48 2   2:13:49.58
  Lap 1 1:03:55.27 1:03:55.27
  Lap 2 1:09:54.31 2:13:49.58
 
3 Brandy Brown Volution Bearing 3300 F/40 2   2:17:10.62
  Lap 1 1:05:30.71 1:05:30.71
  Lap 2 1:11:39.91 2:17:10.62
 
4 Lori Mills 3230 F/47 2   2:17:35.81
  Lap 1 1:05:31.73 1:05:31.73
  Lap 2 1:12:04.08 2:17:35.81
 
5 Christine Thomas 3159 F/47 2   2:20:06.88
  Lap 1 1:07:18.25 1:07:18.25
  Lap 2 1:12:48.63 2:20:06.88
 
6 Andrea Jolliffe Athens Mountain Racing 4112 F/44 2   2:34:11.51
  Lap 1 1:10:45.75 1:10:45.75
  Lap 2 1:23:25.76 2:34:11.51
 
7 Sarah Hubbard Nabo Reality Athens Mountain Racing 3226 F/44 2   2:58:15.40
  Lap 1 1:20:57.50 1:20:57.50
  Lap 2 1:37:17.90 2:58:15.40
 
Female 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Jennifer Terry WilloWoods Farm 4025 F/51 1   1:13:58.14
  Lap 1 1:13:58.14 1:13:58.14
 
Male 12 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Emerson Thurmond 4122 M/11 2   2:25:55.31
  Lap 1 1:09:00.24 1:09:00.24
  Lap 2 1:16:55.07 2:25:55.31
 
2 Harrison O'Shea 3288 M/12 2   2:25:59.42
  Lap 1 1:09:04.13 1:09:04.13
  Lap 2 1:16:55.29 2:25:59.42
 
Male 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Charley Chastain Athens Mountain Racing 3071 M/14 3   2:19:34.83
  Lap 1 45:01.87 45:01.87
  Lap 2 46:45.62 1:31:47.49
  Lap 3 47:47.34 2:19:34.83
 
2 PJ Terry 3032 M/14 3   2:33:44.14
  Lap 1 49:24.79 49:24.79
  Lap 2 50:24.43 1:39:49.22
  Lap 3 53:54.92 2:33:44.14
 
3 Ryan Marshall Nabo Realty Athens Mountain Racing 3030 M/13 2   1:59:18.94
  Lap 1 57:36.36 57:36.36
  Lap 2 1:01:42.58 1:59:18.94
 
Male 20 to 29
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Colin Abbey 4114 M/24 3   2:35:42.28
  Lap 1 46:14.97 46:14.97
  Lap 2 49:06.80 1:35:21.77
  Lap 3 1:00:20.51 2:35:42.28
 
Male 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Justin Farmer Bike Town USA 3317 M/30 3   2:30:39.11
  Lap 1 48:20.22 48:20.22
  Lap 2 49:44.08 1:38:04.30
  Lap 3 52:34.81 2:30:39.11
 
2 Keith Barber 8091 M/35 3   2:36:46.57
  Lap 1 50:17.22 50:17.22
  Lap 2 51:22.03 1:41:39.25
  Lap 3 55:07.32 2:36:46.57
 
3 Stephen Neal 4131 M/37 3   2:39:24.32
  Lap 1 50:15.79 50:15.79
  Lap 2 54:53.96 1:45:09.75
  Lap 3 54:14.57 2:39:24.32
 
4 Maurcio Campo 4028 M/34 3   2:45:29.26
  Lap 1 52:11.23 52:11.23
  Lap 2 55:09.11 1:47:20.34
  Lap 3 58:08.92 2:45:29.26
 
5 David Johnston 3305 M/36 3   2:47:41.83
  Lap 1 53:50.71 53:50.71
  Lap 2 55:01.22 1:48:51.93
  Lap 3 58:49.90 2:47:41.83
 
6 Scott Darby 3008 M/33 3   2:55:30.86
  Lap 1 52:16.22 52:16.22
  Lap 2 57:16.06 1:49:32.28
  Lap 3 1:05:58.58 2:55:30.86
 
7 Charles Belew 3302 M/39 2   2:07:41.30
  Lap 1 57:05.23 57:05.23
  Lap 2 1:10:36.07 2:07:41.30
 
8 Jonathon Anglin Woods Creek Lures 3215 M/30 2   2:25:50.55
  Lap 1 1:05:29.99 1:05:29.99
  Lap 2 1:20:20.56 2:25:50.55
 
9 Matthew Turner 3240 M/34 1   1:16:02.91
  Lap 1 1:16:02.91 1:16:02.91
 
Male 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Michael Marshall Nabo Realty Athens Mountain Racing 3029 M/48 3   2:38:10.53
  Lap 1 52:03.75 52:03.75
  Lap 2 51:19.20 1:43:22.95
  Lap 3 54:47.58 2:38:10.53
 
2 Bradley Pendley 4123 M/49 3   2:40:17.32
  Lap 1 47:33.55 47:33.55
  Lap 2 51:41.64 1:39:15.19
  Lap 3 1:01:02.13 2:40:17.32
 
3 Deron Bellcase 3211 M/45 3   2:42:20.83
  Lap 1 52:20.20 52:20.20
  Lap 2 53:29.33 1:45:49.53
  Lap 3 56:31.30 2:42:20.83
 
4 Robbie Vickery ANDERSON MECHANICAL INC. 3036 M/46 3   2:43:37.91
  Lap 1 50:34.92 50:34.92
  Lap 2 55:23.36 1:45:58.28
  Lap 3 57:39.63 2:43:37.91
 
5 Cesar Garcia 3151 M/45 3   2:46:24.33
  Lap 1 52:26.48 52:26.48
  Lap 2 53:34.80 1:46:01.28
  Lap 3 1:00:23.05 2:46:24.33
 
6 Mike Cooper 3026 M/44 3   2:58:34.48
  Lap 1 56:32.56 56:32.56
  Lap 2 59:34.87 1:56:07.43
  Lap 3 1:02:27.05 2:58:34.48
 
7 Danny Sullivan 3303 M/46 2   1:51:10.37
  Lap 1 55:10.90 55:10.90
  Lap 2 55:59.47 1:51:10.37
 
8 Kevin O'Shea 3337 M/48 2   2:00:26.90
  Lap 1 59:44.48 59:44.48
  Lap 2 1:00:42.42 2:00:26.90
 
9 Freddy Vargas 4024 M/43 2   2:05:26.29
  Lap 1 1:00:03.24 1:00:03.24
  Lap 2 1:05:23.05 2:05:26.29
 
10 Chris Chastain 3220 M/44 2   2:08:26.50
  Lap 1 1:01:03.98 1:01:03.98
  Lap 2 1:07:22.52 2:08:26.50
 
11 Changhee Jang 3301 M/40 2   2:10:05.99
  Lap 1 49:27.45 49:27.45
  Lap 2 1:20:38.54 2:10:05.99
 
12 Barry Smith Woods creek lures 3235 M/44 2   2:16:42.35
  Lap 1 1:05:16.57 1:05:16.57
  Lap 2 1:11:25.78 2:16:42.35
 
13 Jonathan Sugden 3315 M/49 2   2:16:42.64
  Lap 1 1:05:15.65 1:05:15.65
  Lap 2 1:11:26.99 2:16:42.64
 
14 Sean Terry 1223 M/49 2   2:17:59.30
  Lap 1 1:04:00.39 1:04:00.39
  Lap 2 1:13:58.91 2:17:59.30
 
15 Dennis Johnson 3306 M/47 2   2:40:03.82
  Lap 1 1:05:19.79 1:05:19.79
  Lap 2 1:34:44.03 2:40:03.82
 
16 Reynaldo Valenuth 4029 M/49 2   2:43:21.13
  Lap 1 1:06:03.24 1:06:03.24
  Lap 2 1:37:17.89 2:43:21.13
 
17 Min Lee 3319 M/42 1   1:15:12.94
  Lap 1 1:15:12.94 1:15:12.94
 
18 Jay Jung 3311 M/42 1   1:30:11.46
  Lap 1 1:30:11.46 1:30:11.46
 
Male 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Lee Troutman 4088 M/57 3   2:43:24.97
  Lap 1 51:10.49 51:10.49
  Lap 2 54:45.29 1:45:55.78
  Lap 3 57:29.19 2:43:24.97
 
2 David Han 3304 M/51 3   2:44:11.33
  Lap 1 50:44.97 50:44.97
  Lap 2 52:38.56 1:43:23.53
  Lap 3 1:00:47.80 2:44:11.33
 
3 Matthew Kluge 3016 M/58 3   2:53:36.50
  Lap 1 54:28.98 54:28.98
  Lap 2 59:19.62 1:53:48.60
  Lap 3 59:47.90 2:53:36.50
 
4 Larry Runnels 4126 M/57 2   1:53:01.41
  Lap 1 53:03.98 53:03.98
  Lap 2 59:57.43 1:53:01.41
 
5 Dooseok Lee 3307 M/51 2   1:54:55.40
  Lap 1 55:47.33 55:47.33
  Lap 2 59:08.07 1:54:55.40
 
6 Don Terry 4008 M/54 2   1:58:15.18
  Lap 1 56:30.94 56:30.94
  Lap 2 1:01:44.24 1:58:15.18
 
7 Glen Hasling 3309 M/50 2   1:59:57.51
  Lap 1 57:07.98 57:07.98
  Lap 2 1:02:49.53 1:59:57.51
 
8 Joe Shanley Zombie Camels 3314 M/56 2   2:00:21.28
  Lap 1 56:31.23 56:31.23
  Lap 2 1:03:50.05 2:00:21.28
 
9 Bill Linn @billlinnfoodtour 3006 M/53 2   2:02:49.29
  Lap 1 59:36.23 59:36.23
  Lap 2 1:03:13.06 2:02:49.29
 
10 Mark Still 3035 M/52 2   2:03:01.28
  Lap 1 58:15.73 58:15.73
  Lap 2 1:04:45.55 2:03:01.28
 
11 Roy Cicola Northpoint Direct 4113 M/54 2   2:07:22.55
  Lap 1 59:38.69 59:38.69
  Lap 2 1:07:43.86 2:07:22.55
 
12 Luis Pagan 3027 M/53 2   2:15:57.27
  Lap 1 1:03:20.19 1:03:20.19
  Lap 2 1:12:37.08 2:15:57.27
 
13 Dale Settles Zombie Camels 8083 M/52 2   2:16:30.58
  Lap 1 1:01:03.48 1:01:03.48
  Lap 2 1:15:27.10 2:16:30.58
 
14 Scott King 3347 M/55 2   2:31:54.32
  Lap 1 1:14:00.16 1:14:00.16
  Lap 2 1:17:54.16 2:31:54.32
 
15 Jonathan Hornbarger 3225 M/52 2   2:49:07.83
  Lap 1 1:18:02.90 1:18:02.90
  Lap 2 1:31:04.93 2:49:07.83
 
16 Eric Toole Electronic Security Solutions 3039 M/51 1   1:06:11.31
  Lap 1 1:06:11.31 1:06:11.31
 
3 Hour Sport
Female 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Teresa Rose 8089 F/53 3   2:56:06.81
  Lap 1 57:03.87 57:03.87
  Lap 2 58:31.40 1:55:35.27
  Lap 3 1:00:31.54 2:56:06.81
 
Male 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Will Wolfe 3346 M/15 2   1:36:40.29
  Lap 1 47:46.95 47:46.95
  Lap 2 48:53.34 1:36:40.29
 
2 Tristan Edge 4083 M/14 2   1:37:11.76
  Lap 1 47:33.95 47:33.95
  Lap 2 49:37.81 1:37:11.76
 
3 Nathan Lindsey 3343 M/15 1   54:38.78
  Lap 1 54:38.78 54:38.78
 
4 Hunter Sullivan 3332 M/17 1   1:26:27.95
  Lap 1 1:26:27.95 1:26:27.95
 
Male 20 to 29
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Zachary Adkins Bike Topia 4125 M/27 3   2:16:47.55
  Lap 1 43:46.98 43:46.98
  Lap 2 45:43.97 1:29:30.95
  Lap 3 47:16.60 2:16:47.55
 
2 Max Erwin Loose Nuts Cycles 4130 M/26 3   2:27:19.55
  Lap 1 47:26.72 47:26.72
  Lap 2 49:18.69 1:36:45.41
  Lap 3 50:34.14 2:27:19.55
 
3 Joshua Carpenter Heavier Things Podcast 3248 M/20 3   2:38:13.37
  Lap 1 46:11.70 46:11.70
  Lap 2 55:27.54 1:41:39.24
  Lap 3 56:34.13 2:38:13.37
 
4 Dominic Norcross 3331 M/26 3   2:40:24.78
  Lap 1 48:42.43 48:42.43
  Lap 2 52:33.11 1:41:15.54
  Lap 3 59:09.24 2:40:24.78
 
Male 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Ken King 6131 M/34 3   2:18:59.53
  Lap 1 46:18.22 46:18.22
  Lap 2 45:52.62 1:32:10.84
  Lap 3 46:48.69 2:18:59.53
 
2 Hunter Large LG Racing Biketopia 4127 M/31 3   2:22:22.31
  Lap 1 46:01.95 46:01.95
  Lap 2 47:40.51 1:33:42.46
  Lap 3 48:39.85 2:22:22.31
 
3 Alex Puckett Biketown USA 3188 M/36 3   2:22:23.20
  Lap 1 44:17.64 44:17.64
  Lap 2 47:44.66 1:32:02.30
  Lap 3 50:20.90 2:22:23.20
 
4 Jarred Turner 4134 M/30 2   1:52:52.33
  Lap 1 57:07.48 57:07.48
  Lap 2 55:44.85 1:52:52.33
 
5 Ryan Mills 3345 M/36 2   1:58:50.70
  Lap 1 56:54.94 56:54.94
  Lap 2 1:01:55.76 1:58:50.70
 
Male 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Will McConnell 3180 M/41 3   2:14:16.55
  Lap 1 42:56.21 42:56.21
  Lap 2 45:53.99 1:28:50.20
  Lap 3 45:26.35 2:14:16.55
 
2 Chris Konopka 3003 M/47 3   2:22:22.60
  Lap 1 46:17.83 46:17.83
  Lap 2 47:31.69 1:33:49.52
  Lap 3 48:33.08 2:22:22.60
 
3 Bryan Moore Fire Dragon 3279 M/42 3   2:30:11.71
  Lap 1 50:15.20 50:15.20
  Lap 2 49:38.07 1:39:53.27
  Lap 3 50:18.44 2:30:11.71
 
4 Raymond Little Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 4120 M/42 3   2:32:01.46
  Lap 1 47:31.32 47:31.32
  Lap 2 50:40.96 1:38:12.28
  Lap 3 53:49.18 2:32:01.46
 
5 Brian Fife SIEMENS 3221 M/48 3   2:35:00.57
  Lap 1 48:18.19 48:18.19
  Lap 2 52:24.78 1:40:42.97
  Lap 3 54:17.60 2:35:00.57
 
6 Kevin Davis 3334 M/45 3   2:43:21.13
  Lap 1 53:21.98 53:21.98
  Lap 2 53:34.55 1:46:56.53
  Lap 3 56:24.60 2:43:21.13
 
7 Jason Hubbard Nabo Reality Athens Mountain Racing 4124 M/45 2   1:51:00.14
  Lap 1 53:42.73 53:42.73
  Lap 2 57:17.41 1:51:00.14
 
8 Rory Ables 6145 M/46 2   2:10:29.97
  Lap 1 1:00:03.72 1:00:03.72
  Lap 2 1:10:26.25 2:10:29.97
 
Male 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Tommy Kolodziejski Vision Printing 4121 M/50 3   2:23:26.48
  Lap 1 45:11.23 45:11.23
  Lap 2 46:58.59 1:32:09.82
  Lap 3 51:16.66 2:23:26.48
 
2 Flynn Whitehurst Pro Bike Repair Dirk Dangerblade 3127 M/54 3   2:27:05.20
  Lap 1 46:12.30 46:12.30
  Lap 2 47:42.20 1:33:54.50
  Lap 3 53:10.70 2:27:05.20
 
3 Perry Bell Net Zero USA 4084 M/51 3   2:27:38.69
  Lap 1 46:14.36 46:14.36
  Lap 2 50:00.88 1:36:15.24
  Lap 3 51:23.45 2:27:38.69
 
4 Chris McCrory 4020 M/51 3   2:30:00.48
  Lap 1 46:13.72 46:13.72
  Lap 2 50:13.55 1:36:27.27
  Lap 3 53:33.21 2:30:00.48
 
5 Roy Jones 337 M/51 3   2:34:56.32
  Lap 1 49:34.72 49:34.72
  Lap 2 50:17.55 1:39:52.27
  Lap 3 55:04.05 2:34:56.32
 
3 Hour Expert Junior
Female 18 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Grace Wilson Speedshop bicycles 3052 F/15 3   2:34:50.54
  Lap 1 47:46.13 47:46.13
  Lap 2 52:02.07 1:39:48.20
  Lap 3 55:02.34 2:34:50.54
 
2 Kalea Mills 6147 F/15 3   2:36:33.79
  Lap 1 50:25.22 50:25.22
  Lap 2 51:08.00 1:41:33.22
  Lap 3 55:00.57 2:36:33.79
 
3 Leah Thomas Summit Georgia Devo 3053 F/15 3   2:49:13.67
  Lap 1 52:15.12 52:15.12
  Lap 2 57:14.60 1:49:29.72
  Lap 3 59:43.95 2:49:13.67
 
4 Emi Mills 2448 F/13 2   2:00:11.46
  Lap 1 56:58.37 56:58.37
  Lap 2 1:03:13.09 2:00:11.46
 
Male 18 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Shannon Himstedt Strong Rock Camp 3110 M/15 3   2:15:13.93
  Lap 1 42:44.87 42:44.87
  Lap 2 45:33.09 1:28:17.96
  Lap 3 46:55.97 2:15:13.93
 
2 Luke Harris 4128 M/13 3   2:17:29.49
  Lap 1 42:42.97 42:42.97
  Lap 2 45:31.80 1:28:14.77
  Lap 3 49:14.72 2:17:29.49
 
3 Adrian Del Blanco GTR 4129 M/15 3   2:27:35.58
  Lap 1 44:15.97 44:15.97
  Lap 2 48:38.00 1:32:53.97
  Lap 3 54:41.61 2:27:35.58
 
4 Owen Schnakenberg 4115 M/14 3   2:45:48.83
  Lap 1 52:52.67 52:52.67
  Lap 2 56:25.69 1:49:18.36
  Lap 3 56:30.47 2:45:48.83
 
5 Adin Chandler 3149 M/16 1   42:42.22
  Lap 1 42:42.22 42:42.22
 
3 Hour Single Speed
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Clay Goswick Single Speed Project 3117 M/28 3   2:32:02.27
  Lap 1 48:14.17 48:14.17
  Lap 2 49:48.26 1:38:02.43
  Lap 3 53:59.84 2:32:02.27
 
2 Adrian Marquez Zombie Camels 2401 M/33 3   2:53:41.57
  Lap 1 52:10.63 52:10.63
  Lap 2 54:33.10 1:46:43.73
  Lap 3 1:06:57.84 2:53:41.57
 
3 Robert Saxon Windy Hill Chiropractic 3087 M/56 2   2:00:15.11
  Lap 1 55:46.32 55:46.32
  Lap 2 1:04:28.79 2:00:15.11
 
3 Hour Solo Ultra Masters (60+)
Male 60 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 John Reynolds wrenchedbicycles.com 3339 M/64 3   2:28:09.73
  Lap 1 46:45.62 46:45.62
  Lap 2 49:49.14 1:36:34.76
  Lap 3 51:34.97 2:28:09.73
 
2 Chris Berg 4110 M/64 3   2:40:02.28
  Lap 1 50:13.72 50:13.72
  Lap 2 54:00.68 1:44:14.40
  Lap 3 55:47.88 2:40:02.28
 
3 Kwangchi Yi 3340 M/62 2   2:49:08.83
  Lap 1 1:18:35.66 1:18:35.66
  Lap 2 1:30:33.17 2:49:08.83
 
4 Scott Miles All3Sports 3342 M/61 1   57:03.20
  Lap 1 57:03.20 57:03.20
 
5 Dale Anderson Grayson Cycling Club 3338 M/60 1   1:14:08.90
  Lap 1 1:14:08.90 1:14:08.90