The Bartram PM 6/3 Hour MTB Night Race

Age Group Detail

July 20, 2019



3 Hour Expert Open
Female 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Angie Childre Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 3144 F/49 3   2:23:10.35
  Lap 1 46:37.30 46:37.30
  Lap 2 46:42.12 1:33:19.42
  Lap 3 49:50.93 2:23:10.35
 
2 An-Mei Ellisor 8068 F/19 3   2:24:15.35
  Lap 1 46:58.76 46:58.76
  Lap 2 48:19.82 1:35:18.58
  Lap 3 48:56.77 2:24:15.35
 
3 Ursula Sandefur Wildcard Bicyles 3192 F/60 3   2:33:00.66
  Lap 1 51:03.36 51:03.36
  Lap 2 51:20.78 1:42:24.14
  Lap 3 50:36.52 2:33:00.66
 
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Trae Grimes Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 8063 M/ 4   2:45:22.32
  Lap 1 41:22.11 41:22.11
  Lap 2 41:21.44 1:22:43.55
  Lap 3 42:06.82 2:04:50.37
  Lap 4 40:31.95 2:45:22.32
 
2 Jaden Grimes Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 8065 M/ 4   2:52:55.35
  Lap 1 41:23.11 41:23.11
  Lap 2 41:20.44 1:22:43.55
  Lap 3 43:51.21 2:06:34.76
  Lap 4 46:20.59 2:52:55.35
 
3 Matthew Lowe 3058 M/ 3   2:20:05.60
  Lap 1 43:54.31 43:54.31
  Lap 2 47:11.99 1:31:06.30
  Lap 3 48:59.30 2:20:05.60
 
4 Clint Rice 4190 M/ 3   2:25:49.10
  Lap 1 43:40.58 43:40.58
  Lap 2 46:06.78 1:29:47.36
  Lap 3 56:01.74 2:25:49.10
 
5 Nathan Haslick 4172 M/39 3   2:32:21.12
  Lap 1 58:28.74 58:28.74
  Lap 2 45:01.51 1:43:30.25
  Lap 3 48:50.87 2:32:21.12
 
3 Hour Junior 1
Female 14 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Isabella Posth FL Devo/ Brick City Bicycles 8074 F/10 1   1:01:04.59
  Lap 1 1:01:04.59 1:01:04.59
 
2 Bryce Edmondson 8071 F/10 1   1:34:46.10
  Lap 1 1:34:46.10 1:34:46.10
 
Male 14 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Lucas Hammond 4180 M/12 1   1:34:43.87
  Lap 1 1:34:43.87 1:34:43.87
 
3 Hour Junior 2
Female 13 to 18
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Madeline Soles 8077 F/17 2   2:04:45.59
  Lap 1 1:00:50.41 1:00:50.41
  Lap 2 1:03:55.18 2:04:45.59
 
Male 13 to 18
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Garrett Cameron 4191 M/14 2   1:58:48.37
  Lap 1 1:01:04.59 1:01:04.59
  Lap 2 57:43.78 1:58:48.37
 
2 Ian Douglas Andy Jordan's Bicycle Warehouse 8076 M/13 2   2:30:46.10
  Lap 1 1:08:14.10 1:08:14.10
  Lap 2 1:22:32.00 2:30:46.10
 
3 Hour Base
Female 20 to 29
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Sloan Fletcher Piedmont 8061 F/21 3   2:40:08.10
  Lap 1 52:17.33 52:17.33
  Lap 2 54:15.49 1:46:32.82
  Lap 3 53:35.28 2:40:08.10
 
2 Amber Forbes 3193 F/29 1   1:13:33.28
  Lap 1 1:13:33.28 1:13:33.28
 
Female 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Shelley Smith 8072 F/33 2   2:06:13.68
  Lap 1 1:01:55.36 1:01:55.36
  Lap 2 1:04:18.32 2:06:13.68
 
Female 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Lori Mills 4167 F/47 2   2:16:25.10
  Lap 1 1:06:25.86 1:06:25.86
  Lap 2 1:09:59.24 2:16:25.10
 
2 Tracie Tooker 3002 F/48 1   1:05:12.90
  Lap 1 1:05:12.90 1:05:12.90
 
Female 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Teresa Rose 8089 F/53 2   1:58:25.72
  Lap 1 57:07.61 57:07.61
  Lap 2 1:01:18.11 1:58:25.72
 
Male 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Charley Chastain Nabo Realty Athens Mountain Racing 3071 M/14 3   2:22:25.99
  Lap 1 45:55.86 45:55.86
  Lap 2 46:51.31 1:32:47.17
  Lap 3 49:38.82 2:22:25.99
 
2 Dylan Lindsey 4168 M/19 3   2:27:03.12
  Lap 1 46:35.61 46:35.61
  Lap 2 47:09.67 1:33:45.28
  Lap 3 53:17.84 2:27:03.12
 
3 Ryan Marshall Nabo Realty Athens Mountain Racing 3030 M/13 2   2:03:08.61
  Lap 1 1:02:06.70 1:02:06.70
  Lap 2 1:01:01.91 2:03:08.61
 
Male 20 to 29
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Colby Smith Specialized 4169 M/25 2   1:50:10.87
  Lap 1 49:23.45 49:23.45
  Lap 2 1:00:47.42 1:50:10.87
 
2 Bradley Gavrielides 3198 M/22 2   2:33:33.35
  Lap 1 1:05:16.50 1:05:16.50
  Lap 2 1:28:16.85 2:33:33.35
 
3 Heath Roberts 4187 M/25 1   1:44:40.57
  Lap 1 1:44:40.57 1:44:40.57
 
Male 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Spencer Shugart Summit Physical Therapy 6069 M/35 3   2:25:04.60
  Lap 1 48:31.34 48:31.34
  Lap 2 47:53.51 1:36:24.85
  Lap 3 48:39.75 2:25:04.60
 
2 Stephen Neal 8087 M/37 3   2:33:25.24
  Lap 1 51:18.66 51:18.66
  Lap 2 50:18.94 1:41:37.60
  Lap 3 51:47.64 2:33:25.24
 
3 Ty Faulk 4193 M/34 3   2:36:22.26
  Lap 1 50:34.99 50:34.99
  Lap 2 50:55.61 1:41:30.60
  Lap 3 54:51.66 2:36:22.26
 
4 Aster Lucas PRC 4188 M/33 3   2:40:29.92
  Lap 1 50:55.56 50:55.56
  Lap 2 55:28.97 1:46:24.53
  Lap 3 54:05.39 2:40:29.92
 
5 Scott Darby 3008 M/33 3   2:59:03.00
  Lap 1 55:30.25 55:30.25
  Lap 2 58:55.27 1:54:25.52
  Lap 3 1:04:37.48 2:59:03.00
 
6 Keith Barber 8091 M/35 2   1:48:58.60
  Lap 1 51:23.70 51:23.70
  Lap 2 57:34.90 1:48:58.60
 
7 Weley Segars 4166 M/35 1   55:32.69
  Lap 1 55:32.69 55:32.69
 
Male 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Chris Konopka 3003 M/47 3   2:28:30.85
  Lap 1 46:36.69 46:36.69
  Lap 2 49:25.16 1:36:01.85
  Lap 3 52:29.00 2:28:30.85
 
2 Brandon Hammond 4179 M/43 3   2:30:16.80
  Lap 1 47:06.64 47:06.64
  Lap 2 48:32.13 1:35:38.77
  Lap 3 54:38.03 2:30:16.80
 
3 David Zabala 8090 M/43 3   2:38:01.76
  Lap 1 48:30.33 48:30.33
  Lap 2 52:42.01 1:41:12.34
  Lap 3 56:49.42 2:38:01.76
 
4 Elias Posth FL Devo/ Brick City Bicycles 8086 M/41 3   2:39:24.35
  Lap 1 51:14.23 51:14.23
  Lap 2 54:16.97 1:45:31.20
  Lap 3 53:53.15 2:39:24.35
 
5 Michael Marshall Nabo Realty Athens Mountain Racing 3029 M/48 3   2:40:54.20
  Lap 1 55:04.27 55:04.27
  Lap 2 51:52.31 1:46:56.58
  Lap 3 53:57.62 2:40:54.20
 
6 Robbie Vickery Anderson Mechanical Inc. 3036 M/46 3   2:49:49.95
  Lap 1 52:45.42 52:45.42
  Lap 2 58:16.18 1:51:01.60
  Lap 3 58:48.35 2:49:49.95
 
7 Mike Cooper 3026 M/44 3   2:49:51.99
  Lap 1 55:18.31 55:18.31
  Lap 2 56:23.04 1:51:41.35
  Lap 3 58:10.64 2:49:51.99
 
8 Juan Quiles 3189 M/41 2   1:47:45.85
  Lap 1 50:57.86 50:57.86
  Lap 2 56:47.99 1:47:45.85
 
9 Robert Grijalva 8099 M/47 2   1:58:01.43
  Lap 1 53:38.11 53:38.11
  Lap 2 1:04:23.32 1:58:01.43
 
10 Eric Kjode PRC Portable Ro 8060 M/42 2   2:00:54.54
  Lap 1 55:24.18 55:24.18
  Lap 2 1:05:30.36 2:00:54.54
 
11 Freddy Vargas 3108 M/43 2   2:21:24.70
  Lap 1 1:09:32.91 1:09:32.91
  Lap 2 1:11:51.79 2:21:24.70
 
12 Reynaldo Valenzuela 8084 M/49 2   2:34:39.59
  Lap 1 1:08:07.85 1:08:07.85
  Lap 2 1:26:31.74 2:34:39.59
 
Male 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Matthew Kluge 3016 M/58 3   2:49:48.53
  Lap 1 55:08.11 55:08.11
  Lap 2 57:03.47 1:52:11.58
  Lap 3 57:36.95 2:49:48.53
 
2 David Riley 8088 M/59 2   2:06:00.83
  Lap 1 1:00:28.19 1:00:28.19
  Lap 2 1:05:32.64 2:06:00.83
 
3 Luis Pagan 3027 M/53 2   2:07:25.26
  Lap 1 1:01:19.61 1:01:19.61
  Lap 2 1:06:05.65 2:07:25.26
 
4 Roy Cicola Northpoint Dire 4177 M/53 2   2:23:28.73
  Lap 1 1:08:04.60 1:08:04.60
  Lap 2 1:15:24.13 2:23:28.73
 
5 Dale Settles Zombie Camels 8083 M/52 2   2:33:51.52
  Lap 1 1:02:52.26 1:02:52.26
  Lap 2 1:30:59.26 2:33:51.52
 
6 Eric Toole Electronic Security Solutions 3039 M/51 1   1:05:58.95
  Lap 1 1:05:58.95 1:05:58.95
 
3 Hour Sport
Female 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Kathryn Geoffroy 3023 F/15 2   2:05:22.42
  Lap 1 1:03:08.28 1:03:08.28
  Lap 2 1:02:14.14 2:05:22.42
 
Male 20 to 29
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Zachary Adkins 4182 M/27 3   2:13:57.85
  Lap 1 43:50.54 43:50.54
  Lap 2 44:50.31 1:28:40.85
  Lap 3 45:17.00 2:13:57.85
 
2 Jacob Cooper 4178 M/23 3   2:18:22.79
  Lap 1 45:02.74 45:02.74
  Lap 2 45:15.61 1:30:18.35
  Lap 3 48:04.44 2:18:22.79
 
3 Drew Blankenbecler BikeFettish Devo 8082 M/24 3   2:26:00.35
  Lap 1 45:40.83 45:40.83
  Lap 2 48:05.06 1:33:45.89
  Lap 3 52:14.46 2:26:00.35
 
4 Andy Hochadel 3104 M/28 1   1:04:07.90
  Lap 1 1:04:07.90 1:04:07.90
 
Male 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Alex Puckett 3188 M/36 3   2:16:47.66
  Lap 1 44:53.22 44:53.22
  Lap 2 44:57.66 1:29:50.88
  Lap 3 46:56.78 2:16:47.66
 
2 Martin Rysavy 302 M/34 3   2:20:56.94
  Lap 1 45:38.86 45:38.86
  Lap 2 46:52.27 1:32:31.13
  Lap 3 48:25.81 2:20:56.94
 
3 Hunter Large 4186 M/31 3   2:30:03.16
  Lap 1 46:52.30 46:52.30
  Lap 2 51:16.12 1:38:08.42
  Lap 3 51:54.74 2:30:03.16
 
4 Randall Daniels 8079 M/35 3   2:43:05.10
  Lap 1 1:02:45.36 1:02:45.36
  Lap 2 49:55.19 1:52:40.55
  Lap 3 50:24.55 2:43:05.10
 
5 Craig McKenzie 8069 M/38 3   2:44:54.40
  Lap 1 49:14.85 49:14.85
  Lap 2 54:01.55 1:43:16.40
  Lap 3 1:01:38.00 2:44:54.40
 
6 Travis Shugart 8081 M/39 2   2:04:34.34
  Lap 1 57:53.68 57:53.68
  Lap 2 1:06:40.66 2:04:34.34
 
Male 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 William McConnell 3180 M/41 3   2:14:51.60
  Lap 1 43:38.28 43:38.28
  Lap 2 44:46.82 1:28:25.10
  Lap 3 46:26.50 2:14:51.60
 
2 Jason Tyndall Chapman Hall Professionals Realty 3091 M/42 3   2:24:15.85
  Lap 1 46:50.61 46:50.61
  Lap 2 48:24.24 1:35:14.85
  Lap 3 49:01.00 2:24:15.85
 
3 Chris Schmidt 8066 M/46 3   2:28:44.67
  Lap 1 48:13.45 48:13.45
  Lap 2 49:41.97 1:37:55.42
  Lap 3 50:49.25 2:28:44.67
 
4 Kevin Davis 3086 M/45 3   2:31:27.74
  Lap 1 47:49.86 47:49.86
  Lap 2 51:27.50 1:39:17.36
  Lap 3 52:10.38 2:31:27.74
 
5 Tim Winters Southern Brewin 8064 M/49 3   2:33:41.27
  Lap 1 51:17.26 51:17.26
  Lap 2 50:03.08 1:41:20.34
  Lap 3 52:20.93 2:33:41.27
 
6 Raymond Little Chainbuster-Pactimo Race Team 8073 M/42 3   2:38:29.76
  Lap 1 46:56.54 46:56.54
  Lap 2 49:21.09 1:36:17.63
  Lap 3 1:02:12.13 2:38:29.76
 
7 Thomas Behr 8080 M/45 2   2:02:26.34
  Lap 1 59:15.36 59:15.36
  Lap 2 1:03:10.98 2:02:26.34
 
8 Robert Geoffroy 3024 M/47 2   2:05:22.48
  Lap 1 1:02:56.84 1:02:56.84
  Lap 2 1:02:25.64 2:05:22.48
 
Male 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Flynn Whitehurst Pro Bike Repair 8062 M/53 3   2:18:04.60
  Lap 1 46:18.55 46:18.55
  Lap 2 46:04.97 1:32:23.52
  Lap 3 45:41.08 2:18:04.60
 
2 Perry Bell NetZeroUSA 4192 M/51 3   2:24:16.82
  Lap 1 46:57.35 46:57.35
  Lap 2 48:20.41 1:35:17.76
  Lap 3 48:59.06 2:24:16.82
 
3 Bo Edmonds Childre Nissan 8078 M/55 3   2:25:15.59
  Lap 1 46:22.26 46:22.26
  Lap 2 48:19.11 1:34:41.37
  Lap 3 50:34.22 2:25:15.59
 
4 William Chapman 8070 M/51 3   2:40:11.28
  Lap 1 47:40.18 47:40.18
  Lap 2 53:09.67 1:40:49.85
  Lap 3 59:21.43 2:40:11.28
 
5 David Greenwell Rescue Racing 4142 M/58 2   2:00:08.10
  Lap 1 59:39.92 59:39.92
  Lap 2 1:00:28.18 2:00:08.10
 
3 Hour Expert Junior
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Kyleigh Faust Summit 8067 F/ 2   1:49:58.10
  Lap 1 54:03.78 54:03.78
  Lap 2 55:54.32 1:49:58.10
 
3 Hour Single Speed
Male No Age Provided
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Wallace Rusty Athens Mountain 3120 M/ 3   2:14:14.10
  Lap 1 43:40.36 43:40.36
  Lap 2 44:39.99 1:28:20.35
  Lap 3 45:53.75 2:14:14.10
 
2 Clay Goswick 3117 M/ 3   2:33:25.46
  Lap 1 50:07.88 50:07.88
  Lap 2 50:24.47 1:40:32.35
  Lap 3 52:53.11 2:33:25.46
 
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Jason Childre Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 3145 M/50 3   2:15:42.61
  Lap 1 44:26.37 44:26.37
  Lap 2 45:09.48 1:29:35.85
  Lap 3 46:06.76 2:15:42.61
 
3 Hour Solo Ultra Masters (60+)
Male 60 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 John Reynolds wrenchedbicycles.com 3121 M/64 3   2:27:11.85
  Lap 1 46:53.36 46:53.36
  Lap 2 49:48.24 1:36:41.60
  Lap 3 50:30.25 2:27:11.85
 
2 Barry Wood PRC - Senoia Bike 3125 M/61 3   2:49:59.30
  Lap 1 51:19.26 51:19.26
  Lap 2 55:25.34 1:46:44.60
  Lap 3 1:03:14.70 2:49:59.30
 
3 Fred Simonelli Cycling Sasquatch 3187 M/63 3   2:52:39.38
  Lap 1 53:00.85 53:00.85
  Lap 2 56:23.98 1:49:24.83
  Lap 3 1:03:14.55 2:52:39.38
 
4 Kent Orms 3124 M/60 2   1:50:24.92
  Lap 1 47:22.67 47:22.67
  Lap 2 1:03:02.25 1:50:24.92
 
5 Alain Fontaine 4184 M/60 2   2:09:14.74
  Lap 1 1:03:12.25 1:03:12.25
  Lap 2 1:06:02.49 2:09:14.74
 
6 Phil Gura 4183 M/63 2   2:10:26.95
  Lap 1 58:00.33 58:00.33
  Lap 2 1:12:26.62 2:10:26.95
 
3 Hour Clydesdale (200+)
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Mark Provinsal 8095 M/53 3   2:34:20.12
  Lap 1 50:58.58 50:58.58
  Lap 2 50:43.52 1:41:42.10
  Lap 3 52:38.02 2:34:20.12
 
2 Adam Preston 8096 M/37 3   2:37:41.68
  Lap 1 51:23.16 51:23.16
  Lap 2 51:36.99 1:43:00.15
  Lap 3 54:41.53 2:37:41.68
 
3 Nathan Rathel 3046 M/41 3   2:39:17.84
  Lap 1 51:51.35 51:51.35
  Lap 2 53:21.22 1:45:12.57
  Lap 3 54:05.27 2:39:17.84
 
4 Ross Douglas Andy Jordan's Bicycle Warehouse 8092 M/49 3   2:47:19.79
  Lap 1 53:02.68 53:02.68
  Lap 2 54:01.42 1:47:04.10
  Lap 3 1:00:15.69 2:47:19.79
 
5 Jason Lesniak Hillshire Farms 4181 M/44 3   2:53:29.22
  Lap 1 53:48.86 53:48.86
  Lap 2 58:31.63 1:52:20.49
  Lap 3 1:01:08.73 2:53:29.22
 
6 Ken Dennard 4194 M/45 3   2:54:04.32
  Lap 1 57:37.11 57:37.11
  Lap 2 56:53.24 1:54:30.35
  Lap 3 59:33.97 2:54:04.32
 
7 Zachary Hountz 8093 M/37 2   1:56:17.52
  Lap 1 57:27.30 57:27.30
  Lap 2 58:50.22 1:56:17.52
 
8 Lewis White 8097 M/55 2   2:22:30.85
  Lap 1 1:06:20.81 1:06:20.81
  Lap 2 1:16:10.04 2:22:30.85