2020 The Gobbler 6/3 Hour MTB Race

Age Group Detail

January 18, 2020

Results as of 02/24/2020 17:36:23



3 Hour Expert Open
Female 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 ANGIE CHILDRE Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 3145 F/50 4   2:36:01.13
  Lap 1 37:05.90 37:05.90
  Lap 2 38:12.49 1:15:18.39
  Lap 3 39:40.86 1:54:59.25
  Lap 4 41:01.88 2:36:01.13
 
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Scott Russell 3133 M/56 5   2:41:10.71
  Lap 1 30:10.52 30:10.52
  Lap 2 32:05.13 1:02:15.65
  Lap 3 34:19.10 1:36:34.75
  Lap 4 31:26.97 2:08:01.72
  Lap 5 33:08.99 2:41:10.71
 
2 Adam Schaefer Zombie Camels 3054 M/43 5   2:46:50.37
  Lap 1 30:48.58 30:48.58
  Lap 2 32:35.11 1:03:23.69
  Lap 3 33:41.83 1:37:05.52
  Lap 4 34:35.12 2:11:40.64
  Lap 5 35:09.73 2:46:50.37
 
3 Stefan Clark 3136 M/32 5   2:49:19.66
  Lap 1 31:07.39 31:07.39
  Lap 2 33:06.83 1:04:14.22
  Lap 3 34:03.43 1:38:17.65
  Lap 4 35:02.26 2:13:19.91
  Lap 5 35:59.75 2:49:19.66
 
4 Trent Thompson Speedshop cycles 3055 M/16 5   2:51:36.91
  Lap 1 31:43.86 31:43.86
  Lap 2 35:07.91 1:06:51.77
  Lap 3 34:11.40 1:41:03.17
  Lap 4 34:51.93 2:15:55.10
  Lap 5 35:41.81 2:51:36.91
 
5 Joseph Galipeau 3137 M/19 5   2:53:51.91
  Lap 1 31:29.38 31:29.38
  Lap 2 33:16.82 1:04:46.20
  Lap 3 34:13.68 1:38:59.88
  Lap 4 36:41.65 2:15:41.53
  Lap 5 38:10.38 2:53:51.91
 
6 Finn Ash 3048 M/17 5   2:54:14.39
  Lap 1 32:30.80 32:30.80
  Lap 2 34:20.98 1:06:51.78
  Lap 3 35:39.00 1:42:30.78
  Lap 4 36:04.45 2:18:35.23
  Lap 5 35:39.16 2:54:14.39
 
7 Zachary Adkins 3125 M/27 5   2:55:52.24
  Lap 1 31:28.89 31:28.89
  Lap 2 34:35.32 1:06:04.21
  Lap 3 35:15.25 1:41:19.46
  Lap 4 36:58.44 2:18:17.90
  Lap 5 37:34.34 2:55:52.24
 
8 Will McConnell 3053 M/42 4   2:14:16.92
  Lap 1 31:23.89 31:23.89
  Lap 2 33:52.07 1:05:15.96
  Lap 3 34:26.94 1:39:42.90
  Lap 4 34:34.02 2:14:16.92
 
9 Travis Cogan 3110 M/46 4   2:17:41.95
  Lap 1 31:44.55 31:44.55
  Lap 2 33:49.32 1:05:33.87
  Lap 3 34:59.90 1:40:33.77
  Lap 4 37:08.18 2:17:41.95
 
10 Jared Gollob 3051 M/17 4   2:24:37.44
  Lap 1 31:44.64 31:44.64
  Lap 2 35:06.93 1:06:51.57
  Lap 3 41:15.70 1:48:07.27
  Lap 4 36:30.17 2:24:37.44
 
11 Nathan Johnson 6050 M/26 4   2:30:15.51
  Lap 1 48:22.42 48:22.42
  Lap 2 33:30.57 1:21:52.99
  Lap 3 34:02.53 1:55:55.52
  Lap 4 34:19.99 2:30:15.51
 
12 Wes Parrish Specialized - BMW 3113 M/42 4   2:35:28.28
  Lap 1 35:20.90 35:20.90
  Lap 2 37:25.57 1:12:46.47
  Lap 3 41:17.07 1:54:03.54
  Lap 4 41:24.74 2:35:28.28
 
3 Hour Junior 1
Female 14 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Josie Grimes 3056 F/14 1   49:40.65
  Lap 1 49:40.65 49:40.65
 
2 Hollings Ash Her Parents 3115 F/10 1   54:56.70
  Lap 1 54:56.70 54:56.70
 
Male 14 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Logan Dreaper 3127 M/11 1   40:49.58
  Lap 1 40:49.58 40:49.58
 
2 Ethan Slocum 3059 M/12 1   43:38.31
  Lap 1 43:38.31 43:38.31
 
3 Tyler Dreaper 3128 M/13 1   45:24.31
  Lap 1 45:24.31 45:24.31
 
4 William Pettit 3058 M/12 1   50:33.42
  Lap 1 50:33.42 50:33.42
 
5 Jack Mullikin 3057 M/13 1   1:01:44.46
  Lap 1 1:01:44.46 1:01:44.46
 
3 Hour Junior 2
Male 16 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Joseph Clark 3063 M/16 2   1:16:33.41
  Lap 1 37:57.11 37:57.11
  Lap 2 38:36.30 1:16:33.41
 
2 Caeden Allen 3062 M/14 2   1:27:19.97
  Lap 1 41:55.92 41:55.92
  Lap 2 45:24.05 1:27:19.97
 
3 Dean Slocum 3065 M/16 2   1:27:22.76
  Lap 1 44:48.42 44:48.42
  Lap 2 42:34.34 1:27:22.76
 
4 Harrison Buck 3143 M/12 2   1:34:19.60
  Lap 1 43:01.17 43:01.17
  Lap 2 51:18.43 1:34:19.60
 
5 Nate Sterchi 3066 M/15 2   2:09:10.36
  Lap 1 46:06.20 46:06.20
  Lap 2 1:23:04.16 2:09:10.36
 
3 Hour Base
Female 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Presley Yount 706P Dirt Devo 3061 F/14 2   1:33:58.71
  Lap 1 45:30.12 45:30.12
  Lap 2 48:28.59 1:33:58.71
 
2 Caroline Wamsley 3029 F/14 2   2:33:43.63
  Lap 1 1:01:18.44 1:01:18.44
  Lap 2 1:32:25.19 2:33:43.63
 
3 Shelby Herring 3008 F/19 1   1:05:20.29
  Lap 1 1:05:20.29 1:05:20.29
 
Female 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Christine Thomas 3026 F/48 2   1:59:17.76
  Lap 1 51:29.93 51:29.93
  Lap 2 1:07:47.83 1:59:17.76
 
Female 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Susan Nichols 3121 F/55 3   2:55:52.43
  Lap 1 53:32.70 53:32.70
  Lap 2 56:56.57 1:50:29.27
  Lap 3 1:05:23.16 2:55:52.43
 
2 Judy Harrison 3011 F/57 2   1:37:05.77
  Lap 1 45:46.67 45:46.67
  Lap 2 51:19.10 1:37:05.77
 
Male 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Max Scroggins 3024 M/15 4   2:57:58.77
  Lap 1 42:17.11 42:17.11
  Lap 2 43:24.39 1:25:41.50
  Lap 3 46:11.09 2:11:52.59
  Lap 4 46:06.18 2:57:58.77
 
2 Ryan Marshall Nabo Realty Athens Mountain Racing 3018 M/13 3   2:10:42.00
  Lap 1 40:43.66 40:43.66
  Lap 2 43:29.66 1:24:13.32
  Lap 3 46:28.68 2:10:42.00
 
3 Christopher Kemph OCMTB 3104 M/13 3   2:24:53.29
  Lap 1 43:22.41 43:22.41
  Lap 2 48:25.73 1:31:48.14
  Lap 3 53:05.15 2:24:53.29
 
4 Colson Wamsley 3030 M/16 2   2:50:10.16
  Lap 1 41:45.57 41:45.57
  Lap 2 2:08:24.59 2:50:10.16
 
Male 20 to 29
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Dylan Lindsey 3016 M/20 4   2:31:21.24
  Lap 1 34:24.64 34:24.64
  Lap 2 35:39.25 1:10:03.89
  Lap 3 38:31.40 1:48:35.29
  Lap 4 42:45.95 2:31:21.24
 
2 Parker Lovelace 3107 M/26 4   2:40:36.42
  Lap 1 35:20.38 35:20.38
  Lap 2 39:16.09 1:14:36.47
  Lap 3 43:45.09 1:58:21.56
  Lap 4 42:14.86 2:40:36.42
 
Male 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Matt Christie 3134 M/37 4   2:44:21.39
  Lap 1 39:20.81 39:20.81
  Lap 2 39:59.45 1:19:20.26
  Lap 3 42:05.93 2:01:26.19
  Lap 4 42:55.20 2:44:21.39
 
2 Mauricio Campos 3003 M/35 4   2:45:11.22
  Lap 1 38:38.40 38:38.40
  Lap 2 41:36.81 1:20:15.21
  Lap 3 42:09.96 2:02:25.17
  Lap 4 42:46.05 2:45:11.22
 
3 Ben Drepper 3126 M/39 4   2:56:45.17
  Lap 1 41:00.73 41:00.73
  Lap 2 43:35.51 1:24:36.24
  Lap 3 44:13.57 2:08:49.81
  Lap 4 47:55.36 2:56:45.17
 
4 David Johnston 3014 M/37 4   2:57:34.65
  Lap 1 38:58.62 38:58.62
  Lap 2 41:41.21 1:20:39.83
  Lap 3 48:05.43 2:08:45.26
  Lap 4 48:49.39 2:57:34.65
 
5 Keith Barber 3094 M/36 3   2:06:50.58
  Lap 1 39:36.84 39:36.84
  Lap 2 43:32.35 1:23:09.19
  Lap 3 43:41.39 2:06:50.58
 
6 Stephen Neal 3019 M/38 3   2:09:37.88
  Lap 1 39:12.39 39:12.39
  Lap 2 42:28.60 1:21:40.99
  Lap 3 47:56.89 2:09:37.88
 
7 Zachary Hountz 3012 M/38 3   2:25:19.85
  Lap 1 43:15.16 43:15.16
  Lap 2 48:58.97 1:32:14.13
  Lap 3 53:05.72 2:25:19.85
 
8 Jesus Garcia Aguirre 3007 M/36 2   1:21:35.66
  Lap 1 39:00.22 39:00.22
  Lap 2 42:35.44 1:21:35.66
 
9 Matthew Turner 3027 M/35 2   1:43:43.29
  Lap 1 49:14.68 49:14.68
  Lap 2 54:28.61 1:43:43.29
 
Male 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Chad Scroggins 3023 M/45 4   2:33:56.36
  Lap 1 35:59.20 35:59.20
  Lap 2 38:21.10 1:14:20.30
  Lap 3 39:41.84 1:54:02.14
  Lap 4 39:54.22 2:33:56.36
 
2 Changhee Jang 3013 M/41 4   2:39:44.49
  Lap 1 37:03.65 37:03.65
  Lap 2 38:20.82 1:15:24.47
  Lap 3 40:52.09 1:56:16.56
  Lap 4 43:27.93 2:39:44.49
 
3 Ashley Appling Adventure Cycles 3093 M/48 4   2:41:31.86
  Lap 1 37:14.87 37:14.87
  Lap 2 38:57.63 1:16:12.50
  Lap 3 41:53.06 1:58:05.56
  Lap 4 43:26.30 2:41:31.86
 
4 Christopher Sterchi Privateer 3025 M/44 4   2:44:27.32
  Lap 1 36:42.57 36:42.57
  Lap 2 41:22.11 1:18:04.68
  Lap 3 42:56.31 2:01:00.99
  Lap 4 43:26.33 2:44:27.32
 
5 Deron Bellcase 3001 M/46 4   2:46:15.47
  Lap 1 38:16.90 38:16.90
  Lap 2 42:57.01 1:21:13.91
  Lap 3 42:20.27 2:03:34.18
  Lap 4 42:41.29 2:46:15.47
 
6 Bill Dreaper 3129 M/47 4   2:46:54.87
  Lap 1 39:20.90 39:20.90
  Lap 2 40:29.08 1:19:49.98
  Lap 3 42:45.46 2:02:35.44
  Lap 4 44:19.43 2:46:54.87
 
7 Robbie Vickery ANDERSON MECHANICAL INC. 3028 M/47 4   2:50:51.79
  Lap 1 38:16.70 38:16.70
  Lap 2 41:57.90 1:20:14.60
  Lap 3 44:18.79 2:04:33.39
  Lap 4 46:18.40 2:50:51.79
 
8 Cesar Garcia 3006 M/46 4   2:52:15.66
  Lap 1 39:44.90 39:44.90
  Lap 2 41:42.93 1:21:27.83
  Lap 3 43:01.16 2:04:28.99
  Lap 4 47:46.67 2:52:15.66
 
9 Michael Kemph 3105 M/48 3   2:13:22.29
  Lap 1 42:29.13 42:29.13
  Lap 2 43:20.34 1:25:49.47
  Lap 3 47:32.82 2:13:22.29
 
10 Ken Noh 3020 M/46 2   1:20:15.48
  Lap 1 39:28.15 39:28.15
  Lap 2 40:47.33 1:20:15.48
 
11 Chris Chastain 3004 M/45 1   48:33.42
  Lap 1 48:33.42 48:33.42
 
Male 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Dooseok Lee 3015 M/52 4   2:50:56.65
  Lap 1 39:04.78 39:04.78
  Lap 2 41:49.66 1:20:54.44
  Lap 3 44:59.07 2:05:53.51
  Lap 4 45:03.14 2:50:56.65
 
2 Pete Weimann 3032 M/50 4   2:58:14.78
  Lap 1 40:05.87 40:05.87
  Lap 2 42:03.99 1:22:09.86
  Lap 3 44:53.54 2:07:03.40
  Lap 4 51:11.38 2:58:14.78
 
3 Lee Troutman 3119 M/57 3   2:04:27.16
  Lap 1 39:07.91 39:07.91
  Lap 2 43:46.83 1:22:54.74
  Lap 3 41:32.42 2:04:27.16
 
4 David Han 3010 M/52 3   2:07:15.33
  Lap 1 39:29.47 39:29.47
  Lap 2 40:39.76 1:20:09.23
  Lap 3 47:06.10 2:07:15.33
 
5 Larry Runnels 3022 M/58 3   2:16:53.50
  Lap 1 40:53.80 40:53.80
  Lap 2 45:29.59 1:26:23.39
  Lap 3 50:30.11 2:16:53.50
 
6 Angel Gutierrez 3009 M/52 3   2:23:03.97
  Lap 1 41:41.66 41:41.66
  Lap 2 47:20.14 1:29:01.80
  Lap 3 54:02.17 2:23:03.97
 
7 Robert Blum ` 3002 M/58 3   2:23:53.61
  Lap 1 44:00.58 44:00.58
  Lap 2 48:07.87 1:32:08.45
  Lap 3 51:45.16 2:23:53.61
 
8 Jonathan Elmore 3148 M/54 3   2:44:37.42
  Lap 1 51:31.61 51:31.61
  Lap 2 56:44.15 1:48:15.76
  Lap 3 56:21.66 2:44:37.42
 
9 Matt Cirillo Zombie Camels 3138 M/99 2   1:19:19.23
  Lap 1 38:16.92 38:16.92
  Lap 2 41:02.31 1:19:19.23
 
10 Luis Pagan 3021 M/54 2   1:43:11.23
  Lap 1 48:31.67 48:31.67
  Lap 2 54:39.56 1:43:11.23
 
11 Tom Wamsley 3031 M/55 2   2:17:11.34
  Lap 1 1:01:18.86 1:01:18.86
  Lap 2 1:15:52.48 2:17:11.34
 
3 Hour Sport
Female 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Kathryn Geoffroy 3073 F/16 4   2:55:26.42
  Lap 1 40:17.16 40:17.16
  Lap 2 45:00.25 1:25:17.41
  Lap 3 45:43.89 2:11:01.30
  Lap 4 44:25.12 2:55:26.42
 
Female 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Brittney Carnell 3092 F/31 2   2:15:17.61
  Lap 1 1:02:35.15 1:02:35.15
  Lap 2 1:12:42.46 2:15:17.61
 
2 Jenny Obando 3085 F/39 2   2:26:37.31
  Lap 1 1:04:37.59 1:04:37.59
  Lap 2 1:21:59.72 2:26:37.31
 
Female 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Kelley Ash My Husband 3114 F/47 3   2:12:03.84
  Lap 1 42:20.16 42:20.16
  Lap 2 43:45.34 1:26:05.50
  Lap 3 45:58.34 2:12:03.84
 
Female 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Teresa Rose 3086 F/54 4   2:44:33.39
  Lap 1 40:25.53 40:25.53
  Lap 2 41:10.33 1:21:35.86
  Lap 3 41:15.85 2:02:51.71
  Lap 4 41:41.68 2:44:33.39
 
2 Chrischel Ramsey Arc Angel/ Outspoken Bicycles 3046 F/50 3   2:21:29.52
  Lap 1 44:33.16 44:33.16
  Lap 2 48:13.07 1:32:46.23
  Lap 3 48:43.29 2:21:29.52
 
Male 13 to 19
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Charley Chastain 706P Dirt Devo 3071 M/15 4   2:21:45.68
  Lap 1 31:19.97 31:19.97
  Lap 2 33:25.97 1:04:45.94
  Lap 3 36:10.37 1:40:56.31
  Lap 4 40:49.37 2:21:45.68
 
2 Beemer Walker B^2 Performance p/b Spreadrite 3100 M/15 4   2:30:37.39
  Lap 1 35:04.35 35:04.35
  Lap 2 36:29.44 1:11:33.79
  Lap 3 38:54.46 1:50:28.25
  Lap 4 40:09.14 2:30:37.39
 
3 Pj Terry 3087 M/15 4   2:31:00.56
  Lap 1 35:59.80 35:59.80
  Lap 2 37:11.42 1:13:11.22
  Lap 3 38:58.33 1:52:09.55
  Lap 4 38:51.01 2:31:00.56
 
4 Ian Whitney 3141 M/15 4   2:31:34.37
  Lap 1 35:42.90 35:42.90
  Lap 2 37:22.82 1:13:05.72
  Lap 3 39:02.82 1:52:08.54
  Lap 4 39:25.83 2:31:34.37
 
5 Kyle Robins 3124 M/15 4   2:45:18.15
  Lap 1 35:08.65 35:08.65
  Lap 2 37:44.30 1:12:52.95
  Lap 3 42:35.55 1:55:28.50
  Lap 4 49:49.65 2:45:18.15
 
6 Owen Schnakenberg 3098 M/15 4   2:57:20.51
  Lap 1 40:24.91 40:24.91
  Lap 2 43:32.53 1:23:57.44
  Lap 3 44:20.30 2:08:17.74
  Lap 4 49:02.77 2:57:20.51
 
7 Gabe Loper 3080 M/19 3   1:51:15.16
  Lap 1 35:08.36 35:08.36
  Lap 2 37:40.31 1:12:48.67
  Lap 3 38:26.49 1:51:15.16
 
8 Gavin Atkinson 3069 M/16 3   2:08:45.83
  Lap 1 36:16.65 36:16.65
  Lap 2 41:38.08 1:17:54.73
  Lap 3 50:51.10 2:08:45.83
 
Male 20 to 29
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Dominic Norcross 3084 M/27 4   2:33:34.87
  Lap 1 35:48.17 35:48.17
  Lap 2 37:28.04 1:13:16.21
  Lap 3 39:15.98 1:52:32.19
  Lap 4 41:02.68 2:33:34.87
 
Male 30 to 39
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Jesse Hudgins 3077 M/38 5   2:57:12.92
  Lap 1 32:30.39 32:30.39
  Lap 2 34:48.40 1:07:18.79
  Lap 3 35:52.46 1:43:11.25
  Lap 4 36:57.28 2:20:08.53
  Lap 5 37:04.39 2:57:12.92
 
2 Hunter Large LG Racing Biketopia 3135 M/32 4   2:27:41.80
  Lap 1 34:35.64 34:35.64
  Lap 2 36:56.74 1:11:32.38
  Lap 3 37:25.87 1:48:58.25
  Lap 4 38:43.55 2:27:41.80
 
3 Joe Martin 3082 M/37 4   2:29:57.47
  Lap 1 33:21.56 33:21.56
  Lap 2 37:30.40 1:10:51.96
  Lap 3 37:59.18 1:48:51.14
  Lap 4 41:06.33 2:29:57.47
 
4 Tim Wacker 3130 M/36 3   2:14:49.34
  Lap 1 39:53.46 39:53.46
  Lap 2 43:40.85 1:23:34.31
  Lap 3 51:15.03 2:14:49.34
 
5 Jarred Turner 3088 M/31 3   2:18:06.32
  Lap 1 43:30.46 43:30.46
  Lap 2 46:06.64 1:29:37.10
  Lap 3 48:29.22 2:18:06.32
 
6 Heath Hester 3076 M/34 3   2:22:21.20
  Lap 1 43:31.66 43:31.66
  Lap 2 47:39.70 1:31:11.36
  Lap 3 51:09.84 2:22:21.20
 
Male 40 to 49
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Kevin Davis 3072 M/46 4   2:36:04.57
  Lap 1 36:29.58 36:29.58
  Lap 2 39:05.40 1:15:34.98
  Lap 3 39:37.48 1:55:12.46
  Lap 4 40:52.11 2:36:04.57
 
2 Cy Hedrick 3075 M/40 4   2:40:12.63
  Lap 1 36:45.40 36:45.40
  Lap 2 39:54.07 1:16:39.47
  Lap 3 40:46.91 1:57:26.38
  Lap 4 42:46.25 2:40:12.63
 
3 Jason Tyndall 3147 M/43 4   2:41:10.71
  Lap 1 37:34.60 37:34.60
  Lap 2 39:30.13 1:17:04.73
  Lap 3 41:13.20 1:58:17.93
  Lap 4 42:52.78 2:41:10.71
 
4 Brian Burleigh 3099 M/47 4   2:42:18.31
  Lap 1 37:18.87 37:18.87
  Lap 2 38:53.63 1:16:12.50
  Lap 3 43:53.68 2:00:06.18
  Lap 4 42:12.13 2:42:18.31
 
5 Michael Marshall Nabo Realty Athens Mountain Racing 3081 M/49 4   2:43:49.34
  Lap 1 37:48.19 37:48.19
  Lap 2 40:24.38 1:18:12.57
  Lap 3 42:58.37 2:01:10.94
  Lap 4 42:38.40 2:43:49.34
 
6 James Jaworski 3078 M/48 4   2:51:55.62
  Lap 1 39:57.52 39:57.52
  Lap 2 42:25.19 1:22:22.71
  Lap 3 44:12.58 2:06:35.29
  Lap 4 45:20.33 2:51:55.62
 
7 Rory Ables 3068 M/47 3   2:29:16.90
  Lap 1 44:50.32 44:50.32
  Lap 2 49:12.63 1:34:02.95
  Lap 3 55:13.95 2:29:16.90
 
Male 50 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Chris McCrory 3109 M/51 4   2:30:50.21
  Lap 1 34:51.90 34:51.90
  Lap 2 37:29.00 1:12:20.90
  Lap 3 39:23.20 1:51:44.10
  Lap 4 39:06.11 2:30:50.21
 
2 Richard "TJ" Jones Pop Thinking 3116 M/50 4   2:31:16.89
  Lap 1 34:00.64 34:00.64
  Lap 2 37:13.33 1:11:13.97
  Lap 3 38:26.53 1:49:40.50
  Lap 4 41:36.39 2:31:16.89
 
3 William Chapman 3070 M/52 4   2:46:21.90
  Lap 1 37:02.27 37:02.27
  Lap 2 41:25.34 1:18:27.61
  Lap 3 43:03.08 2:01:30.69
  Lap 4 44:51.21 2:46:21.90
 
3 Hour Expert Junior
Female 18 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Olivia Hyde B2 Performance 3140 F/15 4   2:43:10.66
  Lap 1 36:24.49 36:24.49
  Lap 2 40:56.24 1:17:20.73
  Lap 3 42:34.55 1:59:55.28
  Lap 4 43:15.38 2:43:10.66
 
2 Maddie Soles 3047 F/18 1   49:50.93
  Lap 1 49:50.93 49:50.93
 
Male 18 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Elias Dietrich 3049 M/17 4   2:18:20.99
  Lap 1 31:07.83 31:07.83
  Lap 2 33:38.72 1:04:46.55
  Lap 3 35:13.72 1:40:00.27
  Lap 4 38:20.72 2:18:20.99
 
2 Daniel Albarracin 3097 M/14 4   2:23:11.10
  Lap 1 32:17.60 32:17.60
  Lap 2 35:59.84 1:08:17.44
  Lap 3 36:38.00 1:44:55.44
  Lap 4 38:15.66 2:23:11.10
 
3 Erik Kostan 3050 M/15 3   2:28:54.81
  Lap 1 43:39.41 43:39.41
  Lap 2 47:47.00 1:31:26.41
  Lap 3 57:28.40 2:28:54.81
 
4 Parker Crossman 3112 M/15 3   2:38:29.12
  Lap 1 44:35.88 44:35.88
  Lap 2 53:10.30 1:37:46.18
  Lap 3 1:00:42.94 2:38:29.12
 
3 Hour Single Speed
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Jason Childre Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan 3146 M/51 5   2:55:02.48
  Lap 1 33:31.39 33:31.39
  Lap 2 35:14.49 1:08:45.88
  Lap 3 35:15.35 1:44:01.23
  Lap 4 35:45.69 2:19:46.92
  Lap 5 35:15.56 2:55:02.48
 
2 Tommy Vu VeloViet Cycling Team 3149 M/50 4   2:23:17.11
  Lap 1 34:09.66 34:09.66
  Lap 2 35:38.56 1:09:48.22
  Lap 3 37:11.19 1:46:59.41
  Lap 4 36:17.70 2:23:17.11
 
3 Chris Toner 3123 M/40 4   2:32:06.29
  Lap 1 36:13.40 36:13.40
  Lap 2 38:38.96 1:14:52.36
  Lap 3 38:27.91 1:53:20.27
  Lap 4 38:46.02 2:32:06.29
 
4 Jonathon Kent 3102 M/47 3   2:11:31.53
  Lap 1 41:30.11 41:30.11
  Lap 2 44:23.80 1:25:53.91
  Lap 3 45:37.62 2:11:31.53
 
3 Hour Solo Ultra Masters (60+)
Male 60 and Over
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Christopher Braden L5 Flyers 3122 M/60 4   2:36:20.62
  Lap 1 39:06.96 39:06.96
  Lap 2 38:52.26 1:17:59.22
  Lap 3 38:43.08 1:56:42.30
  Lap 4 39:38.32 2:36:20.62
 
2 John Reynolds wrenchedbicycles.com 3090 M/65 4   2:36:52.67
  Lap 1 36:37.31 36:37.31
  Lap 2 38:58.54 1:15:35.85
  Lap 3 40:08.67 1:55:44.52
  Lap 4 41:08.15 2:36:52.67
 
3 Kevin Groah 3106 M/60 4   2:38:31.64
  Lap 1 38:07.90 38:07.90
  Lap 2 38:58.97 1:17:06.87
  Lap 3 39:47.73 1:56:54.60
  Lap 4 41:37.04 2:38:31.64
 
4 Timothy Walden 3091 M/61 4   2:42:45.24
  Lap 1 38:13.65 38:13.65
  Lap 2 40:23.08 1:18:36.73
  Lap 3 41:57.48 2:00:34.21
  Lap 4 42:11.03 2:42:45.24
 
5 Barry Wood PRC / Senoia Bicycle 3103 M/62 3   2:21:13.84
  Lap 1 43:06.41 43:06.41
  Lap 2 48:20.05 1:31:26.46
  Lap 3 49:47.38 2:21:13.84
 
6 Chuck Bengoolea 3120 M/63 3   2:25:03.20
  Lap 1 44:27.55 44:27.55
  Lap 2 49:33.96 1:34:01.51
  Lap 3 51:01.69 2:25:03.20
 
7 Arthur Blankenship 3089 M/62 3   2:30:56.66
  Lap 1 44:34.42 44:34.42
  Lap 2 52:14.85 1:36:49.27
  Lap 3 54:07.39 2:30:56.66
 
3 Hour Clydesdale (200+)
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Chris Schmitt Chainbuster-Pactimo p/b Childre Nissan, Hammer Nutrition 3000 M/46 5   2:55:05.42
  Lap 1 32:29.89 32:29.89
  Lap 2 34:48.49 1:07:18.38
  Lap 3 35:52.87 1:43:11.25
  Lap 4 35:59.60 2:19:10.85
  Lap 5 35:54.57 2:55:05.42
 
2 James Himstedt 3041 M/46 4   2:34:36.37
  Lap 1 37:07.90 37:07.90
  Lap 2 37:52.05 1:14:59.95
  Lap 3 39:11.99 1:54:11.94
  Lap 4 40:24.43 2:34:36.37
 
3 Matthew Byron Adventure Bikes 3108 M/35 4   2:56:22.61
  Lap 1 43:05.17 43:05.17
  Lap 2 42:21.82 1:25:26.99
  Lap 3 46:25.35 2:11:52.34
  Lap 4 44:30.27 2:56:22.61
 
4 Mike Shina 3045 M/50 3   2:12:36.91
  Lap 1 41:52.36 41:52.36
  Lap 2 43:06.06 1:24:58.42
  Lap 3 47:38.49 2:12:36.91
 
5 Caleb Adams Littlefire Cycles 3142 M/45 3   2:26:20.51
  Lap 1 52:12.54 52:12.54
  Lap 2 45:58.73 1:38:11.27
  Lap 3 48:09.24 2:26:20.51
 
6 Trevor Pugh 3043 M/23 3   2:43:33.31
  Lap 1 53:24.43 53:24.43
  Lap 2 55:17.78 1:48:42.21
  Lap 3 54:51.10 2:43:33.31
 
7 Thane Hasty 3040 M/37 2   1:26:05.51
  Lap 1 39:56.94 39:56.94
  Lap 2 46:08.57 1:26:05.51
 
8 Min Lee 3042 M/43 2   1:48:10.71
  Lap 1 48:03.64 48:03.64
  Lap 2 1:00:07.07 1:48:10.71
 
3 Hour Beginner
Male 99 and Under
Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time Total Time
1 Sebastian Albarracin 3095 M/35 4   2:37:36.39
  Lap 1 36:17.90 36:17.90
  Lap 2 39:17.75 1:15:35.65
  Lap 3 39:29.65 1:55:05.30
  Lap 4 42:31.09 2:37:36.39
 
2 Shane Petronci 3038 M/30 4   2:46:16.49
  Lap 1 37:56.15 37:56.15
  Lap 2 38:37.25 1:16:33.40
  Lap 3 40:08.36 1:56:41.76
  Lap 4 49:34.73 2:46:16.49
 
3 David Mullikin 3036 M/41 3   2:16:37.82
  Lap 1 41:45.48 41:45.48
  Lap 2 45:41.77 1:27:27.25
  Lap 3 49:10.57 2:16:37.82
 
4 Steven Golden 3035 M/53 3   2:32:16.37
  Lap 1 48:21.32 48:21.32
  Lap 2 51:53.61 1:40:14.93
  Lap 3 52:01.44 2:32:16.37
 
5 Freddy Vargas 3039 M/44 3   2:33:40.40
  Lap 1 45:45.47 45:45.47
  Lap 2 51:27.87 1:37:13.34
  Lap 3 56:27.06 2:33:40.40
 
6 David Crossman 3111 M/44 3   2:43:37.62
  Lap 1 47:57.36 47:57.36
  Lap 2 53:29.39 1:41:26.75
  Lap 3 1:02:10.87 2:43:37.62
 
7 Dustin Cordier 3096 M/49 3   2:47:37.22
  Lap 1 48:47.67 48:47.67
  Lap 2 55:37.28 1:44:24.95
  Lap 3 1:03:12.27 2:47:37.22
 
8 David Buck 3144 M/49 3   2:48:53.85
  Lap 1 51:54.88 51:54.88
  Lap 2 56:21.30 1:48:16.18
  Lap 3 1:00:37.67 2:48:53.85
 
9 Brendon Carrasquillo 3033 M/33 2   1:31:30.46
  Lap 1 44:52.91 44:52.91
  Lap 2 46:37.55 1:31:30.46
 
10 Reynaldo Valemuela 3118 M/ 2   1:56:53.13
  Lap 1 53:11.17 53:11.17
  Lap 2 1:03:41.96 1:56:53.13
 
11 Taylor Mullikin 3037 M/16 1   47:33.17
  Lap 1 47:33.17 47:33.17
 
12 John Florez 3034 M/38 1   57:21.53
  Lap 1 57:21.53 57:21.53