SEC #2 Old Capital Classic

Overall Summary

March 10, 2018


Results By Chain Buster Racing

Overall

Females

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time
1 Danielle Slaton 3371 F/37 3 2:18:11.27
2 Angie Childre Childre Nissan 3173 F/48 3 2:18:11.72
3 Carey Lowery Rescue Racing/Scott's Bikes 3091 F/49 3 2:19:49.69
4 Beth Hoffmeister All Terrain Cycling 3990 F/60 3 2:35:53.93
5 Kimberly Moore Sorella Cycling p/b Hincapie S 3899 F/53 3 2:42:55.55
6 Renee McGeehen Flex Sports Massage 3099 F/45 3 2:53:30.97
7 Joanna Atkisson 3882 F/61 2 1:53:01.49
8 Katherine Houston Team Tall racing 3895 F/39 2 2:00:18.76
9 Teresa Rose 3074 F/52 2 2:09:14.13
10 Grace Wilson 3414 F/14 1 58:57.91
11 Isabella Posth 3366 F/9 1 1:01:40.58
12 Kristin King 3442 F/30 1 1:13:00.39

Males

Place Name Sponsor Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jason Childre Childre Nissan 3174 M/49 4 2:47:41.54
2 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta 3094 M/29 4 2:52:47.82
3 Scott Russell Next Moto Champion/Roswell Bic 3868 M/53 4 2:55:01.57
4 Sterling Ferris LittleFire Cycles 3401 M/23 4 2:58:11.69
5 Trae Grimes CHILDRE NISSAN 3787 M/45 4 2:58:17.75
6 Chris Sieverson Cycology Bike Shop 3162 M/50 3 2:11:39.51
7 Rusty Wallace Athens Mountain Racing 3451 M/45 3 2:11:43.76
8 David Witherow Portable Rock Climbing 3898 M/56 3 2:12:31.95
9 Chad Hayes Prima Tappa Athletic Club 3435 M/47 3 2:13:02.16
10 Clint Rice 3892 M/38 3 2:14:13.77
11 Taylor Gonsoulin Free Flite Bicycles 3051 M/46 3 2:17:13.27
12 Michael Montgomery L5 Flyers 3374 M/35 3 2:17:15.71
13 Prescott Fairfield Precision Dent Removal 3400 M/51 3 2:17:17.24
14 Travis Cogan 3092 M/45 3 2:18:05.77
15 Randall Daniels 3450 M/34 3 2:18:18.27
16 Jack Alger 3778 M/45 3 2:19:08.15
17 Artiom Markelov Zombie Camels MTB 3796 M/36 3 2:20:08.98
18 Eric Lee The Spoke Easy 3415 M/56 3 2:20:54.61
19 Jesse Hudgins GOD 3791 M/36 3 2:21:28.95
20 Will Zierden Sope Creek Composite 3878 M/16 3 2:22:00.27
21 James Morrison Atlanta Bicycle Barn 3452 M/35 3 2:22:08.51
22 Matthew Lowe 3795 M/43 3 2:22:20.53
23 Taylor Barton SingleSpeed Militia 3879 M/27 3 2:22:41.64
24 Matt Hamilton 3052 M/41 3 2:24:19.28
25 Daniel Paniconi 3445 M/25 3 2:24:20.41
26 Jean-pierre Marsaudon 3159 M/54 3 2:24:22.23
27 Kevin Davis 3093 M/44 3 2:24:35.26
28 John Reynolds wrenchedbicycles.com 3888 M/63 3 2:24:36.34
29 Mark Speece 3375 M/50 3 2:25:43.57
30 Danny Lankford 3169 M/53 3 2:26:21.53
31 Bo Edmonds Childre 3430 M/54 3 2:27:56.24
32 Richard Waters Team Bubba 3454 M/66 3 2:29:28.53
33 Mark Hutson Briarcliff Bonzai 3373 M/58 3 2:30:08.74
34 William Chapman 3783 M/50 3 2:30:14.79
35 Dakota Stark Zombie Camels 3873 M/26 3 2:30:19.67
36 Daniel Arnett Endurance Concepts 3780 M/44 3 2:30:50.97
37 Joe Martin 3797 M/35 3 2:30:54.29
38 Mike Stabler PRIMA TAPPA 3889 M/61 3 2:31:19.14
39 Scott Beardsell 3781 M/53 3 2:31:22.79
40 Chris Slaton 3372 M/47 3 2:32:13.54
41 Tim Zierden Sope Creek Composite 3877 M/51 3 2:32:53.62
42 Michael Denny CBR/Columbus Bike Racing 3376 M/54 3 2:33:09.54
43 Lee Weldon North Star Bicycles 3095 M/55 3 2:33:25.89
44 Jason Drennen 3013 M/38 3 2:34:26.21
45 Jason Tyndall New World Technologies DirecTV 3080 M/41 3 2:35:00.46
46 Kris Price Vision home crafters 3073 M/40 3 2:35:00.47
47 Chris Nash 3367 M/37 3 2:35:11.29
48 Kevin Morrisey 3548 M/50 3 2:37:04.55
49 Rick Gray 3432 M/46 3 2:37:11.54
50 Jim Hoffmeister 3897 M/73 3 2:38:17.30
51 Jim Thomasson PRC 3774 M/56 3 2:40:32.74
52 Justin Bradley Blairsville Bikes & Hikes 3004 M/14 3 2:41:10.65
53 Alex Fuentes Prima Tappa Athletic Club 3015 M/44 3 2:41:14.56
54 Fred Simonelli GTR 3453 M/62 3 2:42:08.85
55 Jason Karakas 3885 M/47 3 2:42:51.93
56 Paul Muriuki Archangel Fitness 3069 M/42 3 2:43:29.96
57 Clay Phillips 3152 M/31 3 2:44:58.40
58 Chris Breaux GATR 3171 M/57 3 2:45:09.45
59 Gonzalo Suarez 3381 M/56 3 2:46:42.31
60 Gary Bradley 3005 M/55 3 2:48:05.28
61 Robbie Vickery Anderson Mechanical 3079 M/45 3 2:48:13.79
62 Matthew Kluge 3062 M/57 3 2:49:55.80
63 John Burch 3455 M/65 3 2:50:45.81
64 William Longino Mercer Ave LLC 3064 M/59 3 2:53:44.90
65 Phil Gura Team Childre 3377 M/59 3 2:54:23.27
66 Barry Wood RPY Motion, Inc. 3890 M/60 3 2:56:19.51
67 Scott Darby 3010 M/32 3 2:58:46.79
68 Jaden Grimes CHILDRE NISSAN 3429 M/18 2 1:40:01.22
69 Neil Ortkiese 3448 M/59 2 1:44:35.65
70 Frank Thompson Rome Velo 3369 M/39 2 1:47:07.57
71 Nathan Lindsey 3541 M/15 2 1:47:55.84
72 Asa Angulo 3440 M/15 2 1:49:01.67
73 Noah Fouts 3370 M/35 2 1:51:53.61
74 Andy Tice 3378 M/71 2 1:54:37.24
75 Luis Pagan 3071 M/52 2 1:54:51.12
76 Donald Stansel 3078 M/50 2 1:55:19.13
77 Steve Roney 3549 M/53 2 1:57:05.49
78 Brandon Cordle Single Speed Militia 3151 M/41 2 1:57:10.70
79 Benjamin Hughes Athens Mountain Racing 3540 M/16 2 1:58:41.60
80 Mark Ash 3379 M/46 2 1:59:05.73
81 Pete McHan 3433 M/56 2 2:00:11.74
82 Rob Krast 3994 M/55 2 2:00:51.22
83 Owen Brown Volution Bearing 3431 M/14 2 2:01:22.25
84 Ethan Rothermel 3382 M/14 2 2:01:23.75
85 Arthur Blankenship 3883 M/60 2 2:07:03.18
86 Kevin Baker Prima Tappa 3383 M/49 2 2:07:51.90
87 Seth Barker 3441 M/15 2 2:10:04.71
88 Malachi Cordle 3784 M/16 2 2:27:11.53
89 Dale Anderson GCC/WWW 3446 M/59 2 2:36:34.49
90 Chris Doane 3380 M/51 1 53:11.15
91 Luke Harris 3408 M/12 1 53:45.44
92 Alan Hawkins 3053 M/38 1 1:00:45.77
93 Hayden Fairfield Precision Dent Removal 3439 M/12 1 1:00:49.60
94 Austin Freyer 3368 M/11 1 1:01:17.25
95 Mike Pitt 3443 M/60 1 1:05:14.84
96 Dax King 3438 M/33 1 1:12:52.66
97 Adam Rose 3543 M/16 1 1:14:42.17
98 Everett Drennen 3407 M/12 1 1:15:09.69